BLOG

POLONYA'DA YURT VE KONAKLAMA HAKKINDA

POLONYA'DA YURT VE KONAKLAMA HAKKINDA

21 Mart 2020

Polonya'da eğitim planlaması yaparken kendi bütçenize ve beklentilerinize uygun bir konaklama bulmak önemli konulardan biri olacaktır.. Bu konaklama organizasyonu ne zaman yapılmalı? Özel yurtlar mı yoksa devlet yurtları mı tercih edilmeli? Hangi üniversitenin yurdu bulunmakta ve hangisi yabancı öğrenci kabul etmekte? Polonya'da öğrenciyken ev tutmak mantıklı mı ? Ortalama ücretler nasıl vb gibi çözmeniz gerek bir çok soru ile karşılaşmaktasınız. Sorularınızı cevaplamadan önce, Polonya Kültür Konaklama Departmanı olarak sizlere bir kaç uyarıda bulunmak istiyoruz. Bunlar ;

 • -Polonya'ya eğitim için gelmek istiyorsanız, Türkiye'de düşündüğünüz tarzdaki yurtları unutmanızı veya Polonya'da farklı tür yurtlar olduğunu bilmenizi isteriz.
 • -Polonya'da bulunan bir çok yurt, student apart veya ortak paylaşımlı villa tarzı konaklamalarda ortak kullanım banyo ve tuvalet mevcuttur. Son zamanlarda açılan bir kaç modern yurt dışında genellikle odalarda özel tuvalet ve banyo bulunmamaktadır.
 • -Kalacağınız yurtlarda Türk öğrenci sayısı fazla olabilir.
 • -Devlet okullarının yurtları kalite bakımından beklentilerinizi karşılamayabilir. 
 • -Özel yurtlarda genellikle 2 kira bir depozito veya bir kira bir depozito şeklinde ön ödeme istenmektedir.
 • -Polonya' lı ev sahipleri sizleri görmeden ev kiralamaya yaklaşmamaktadırlar.
 • -Her ülkede olduğu gibi, Polonya'da da öğrencilere ev kiralama konusunda ev sahiplerinin ciddi endişeleri bulunmaktadır.

 

Polonya'da Eğitim Kararı Sonrası Konaklama Süreci;

Eğer Polonya'da eğitim kararı aldıysanız, ilk yapmanız gereken size uygun bölüm ve üniversiteyi belirlemek olacaktır. Bu sürecin hiç kolay olmadığını, bazen tercih ettiğiniz bölümün aslında hayalinizdeki mesleğe götürmediğini veya seçmiş olduğunuz üniversitenin çeşitli nedenlerle size uygun olmadığını geç fark edebilirsiniz. Bu yüzden, bu konuda uzun yıllar tecrübesi olan Polonya Kültür ofislerinden ücretsiz bilgilendirme alabilirsiniz.Eğitim kararını verdiniz,size uygun bölüm ve üniversite tercihinizi yaptınız, peki ne zaman kendinize uygun bir konaklama seçeneği organize etmelisiniz? Polonya'daüniveriste eğitmi sürecinizi aşağıdaki şekilde kronolojik olarak belirleyebilirsiniz;

1- Bölüm ve Okul Tercihi

2-Okul Başvurusu 

3-Vize işemleri

4-Konaklama Organizasyonu 

5-Uçak bileti 

yukardaki kronolojik siralamaya göre, konaklama organizasyonunda ne erken ne de geç kalmalısınız. Bazı yurtlar sizin vize başvuru sürecinizden önce de hareket etmenizi gerektirebilir.Ancak genel olarak yurt veya diğer konaklama seçeneklerini vizeden sonra ayarlamanız daha sağlıklı olacaktır.

 • Polonya'da Devlet Yurtları Hakkında ;
 •  

Polonya'da her devlet üniversitesinin kendine ait yurdu olmamakla birlikte, mevcut yurtların ayık ücretleri gayet makuldur. Özellikle politeknik üniversitelerin ( Teknik Üniversiteler) yurtları eski tip yurt olması ve kalabalık olması nedeniyle, bu tarz yurtlara karar verirken iyi değerlendirmek gerekir. Genellikle 2-3 veya 4 kişilik odalar ve ortak kullanım alanlarından oluşan bu tarz yurtlarda mutfak, banyo ve tuvalet şahsi odalarda mevcut değildir. Lokasyon olarak şehir merkezine genellikle yakın olan bu yurtlar için kendi okulunuz ile iletişime geçebilir veya Polonya Kültür Konaklama Departmanından profesyonel destek alabilirsiniz. Bu yurtlara başkent Varşova için  örnek verecek olursak; ortalama 5200 öğrencilik yeri olan Varşova Teknoloji Üniversitesi kendi bünyesinde toplamda 10 adet yurt bulundurmaktadır. Bu yurtlara Plock 'daki 680 kişilik yurt dahil değildir. Polonya'da üniversite eğitimine karar verdiniz ve Varşova Teknoloji Üniversitesi' ne kayıt yaptırdınız. Eğer ortalamanın altında bir konaklama bütçesine sahipseniz ve mutfak, banyo, tuvalet gibi alanları ortak kullanmak sizin için bir sorun değilse, o zaman aşağıdaki yurtlara bir göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Varşova Teknoloji Üniversitesi Yurtları;

DS Akademik

DS Babilion

DS Mikrus 

DS Muszelka 

DS Pineska 

DS Riviera 

DS Tatrzanska 

DS Tulipan 

DS Ustronie 

DS Wsczesniak 

DS Zaczek 

Polonya'da Özel Yurtlar Hakkında ;

Polonya'da devlet yurtlarının yanında özel yurtlar da mevcuttur. Bunlar yeni açılmış, içinde banyo, tuvalet ve mutfağı bulunan , adeta studio daireleri andıran yurtlar da olabilir, bir apartman dairesinin bir odası da olabilir. Ya da şehir merkezine 35-40 dk mesafede, bahçeli bir villanın bir odası da olabilir. Bu noktada daha önce yapmış olduğumuz uyarıyı tekrarlayarak, özel de olsa çoğu yurt odalarının içinde banyo, tuvalet ve mutfak olmadığını ve bunların ancak ortak paylaşımlı olduğunu söyleyebiliriz. Fiyat olarak ortalama 650 PLN ile 1700 PLN aralığında tek kişilik, çift kişilik, üç kişilik veya dört kişilik odalar bulunmaktadır. Bu yurtları organize ederken dikkat etmeniz gereken bazı önemli hususlar mevcuttur. Bunlar;

-Türkiye'den organize ettiğiniz odanın geldiğinizde aynı oda olmama durumu 

-Sözleşmelerinizdeki cayma bedeli ve depozitonuz.

-Okulunuza olan mesafesi 

 • yukarıda belirttiğimiz hususlar çok önemli olup, bir çok öğrencinin bazen madur olmasına neden olabilmektedir. Bu noktada Polonya'da eğitim hizmetleri ile üst üste üç defa ödül almış olan kurumumuz Polonya Kültür'ün Konaklama departmanından destek almanızı öneriyoruz.
 •  

Polonya'da Ev Kiralama 

 • Hemen hemen her öğrencinin üniversite hayalinde bir ev kiralamak mevcuttur. Evde  az sayıda kişi olmasından dolayı mutfak, banyo ve tuvaletin kullanım rahatlığı, istediğiniz gün ve saatte eve misafir çağırabilme özgürlüğü ve tabi ki ders çalışma ortamı :) 
 • Her ülkede olduğu gibi Polonya'da da ev kiralama süresi zorlu olabilir. Eğer Türkiye'deyken Polonya'dan ev kiralamayı düşünüyorsanız, unuttun . Polonya'da çoğu ev sahibi sizi görmeden evini kiralamak istemeyecektir. Polonya'da eğitim hayatınızın ilk yılını veya en azından ilk semsterı yurtta geçirmeniz sizin için son derece faydalı olacaktır. Zira bilmediğiniz bir şehrin hiç bulunmadığınız bir mahallesinde ev kiralamak çok mantıklı olmayacaktır. Sadece haritalara aldanıp, okul mesafesini tek gerekçe göstererek yapılacak olan ev kiralamalar sağlıklı olmayacaktır. hepimiz Istanbul'da Beyoğlu'nun, İzmir'de Alsancak'ın ve Ankara'da Kızılay'ın merkezi konumlar olduğunu biliyoruz ancak bu lokasyonlarda bazı mahalleler var ki, ev kiralamamanız önerilmektedir. Aynı şeyi Polonya için de düşünebilirsiniz. Polonya eğitim planlarınızda  sadece ev kiralama seçeneği mevcut ise, o zaman  önce geçici bir yurt, apart veya airbnb kullanımı yaparak, eğitim alacağınız şehri keşfetmenizi ve  ondan sonra ev kiralamanızı tavsiye ediyoruz.
 •  
 • Polonya'da bir diğer dikkat etmeniz gereken husus da evlerin yapısı olacaktır. Polonya'da evler genellikle küçüktür ve oda sayıları ile hesaplanır. Yani Türkiye de kullanılan 2+1,1+1 veya 3+1 tabirlerinin yerine 2 odalı daire, 3 odalı daire veya studio (tek odalı) daire şeklinde dile getirilmektedir. Yine başkent Varşova'yı örnek alacak olursak ortalama fiyatlar şehir merkezinde 1+1 35-40 m2 bir daire için 2.000 PLN ile 3500 PLN aralığında olacaktır. Bu rakamlar şehir merkezine uzaklık, metrekare ve içindeki mobilya durumuna göre daha az veya daha çok olabilir.
 • Bir de çok sık karşılaştığımız başka bir durumda öğrencilerin bazı websitelerini kullanarak ev kiralamaya çalışmalarıdır.Eğer Türkiye'den bazı websitelerini kullanarak ev tutmaya çalışıyorsanız, başarısız olmanız çok muhtemel. Daha önce dediğimiz gibi, ev sahipleri sizi görmeden size evini kiralamak istemeyecektir. Bunun yanında bir çok ilan ya çoktan tutulmuş veya sadece bilgilerinizi depolamak isteyen emlak firmalarının cevapsız ilanlarıdır. Bir de dolandırıcıları unutmamak lazım.Her ülkede olduğu gibi, Polonya'da da sizleri düşün daire ilanları ile ağına düşürüp, sizden para isteyen dolandırıcılara da dikkat etmeniz gerekecektir.