BLOG

POLONYA'DA EĞİTİMİN AVANTAJLARI

POLONYA'DA EĞİTİMİN AVANTAJLARI

06 Kasım 2019

Eğitimde yeni rota Polonya! 

Son yıllarda dünyada yaşanan gelişmeler ve ekonomik krizlerin sonucunda dövizde oluşan yükselme , ekonomik ve güvenilir olan Polonya'yı en iyi eğitim destinasyonu haline getirdi. Bin yıllık köklü eğitim sistemine sahip olan Polonya , Dünyada en çok üniversite mezunu nufusuna sahip üçüncü ülke konumundadır. Polonya Üniversitelerinin Avantajlarını Şöyle sıralayabiliriz;

1. AB Mavi Diploma vermektedirler.

Avrupa Birliğine 2004'te üye olan ve AB entegrasyonunu hemen hemen her alanda çok hızlı gerçekleştiren Polonya, Eğitimde Bologna süreci ile ECTS uygulamış ve AB de geçerli bir diploma ile eğitimde büyük bir adım atmış bulunmaktadır.

2. Ekonomik Eğitim;

Polonya Üniversiteleri son derece ekonomiktir. Sosyal devlet anlayışından kaynaklanan ve kendi para birimi Zloty'nin kur değerinin düşük olmasından dolayı eğitim son derece ekonomiktir. Bu durum Polonya'yı son yıllarda Uluslararası öğrenciler için çok iyi bir eğitim merkezi haline getirmiştir. 2015 itibarı ile Polonya'da eğitim gören yabancı öğrenci sayısı 56.000 i bulmuştur.

3.Birden Fazla Yabancı Dil İmkanı ;

Yabancı öğrencilerin İngilizce Eğitim alması ile 3-4 yıllık eğitim dönemi sonunda çok ileri düzey bir akademik ingilizceye sahip olmaları kaçınılmaz oluyor. Bunun yanıda Lehçe, Rusça,Almanca ve İspanyolca da okullarda sunulan programlar arasındadır.

4. Network,

Onlarca yabancı ülkeden gelen öğrencilerin oluşturduğu kosmopolitan sınıflarda aldığınız eğitim son derece önemlidir. Zira gelecekte sınıf arkadaşınız sizin iş bağlantınız olabilir. Bu noktada çok uluslu bir sınıfta eğitim görmenin kariyeriniz açısından ne kadar önemli olduğunu mezun olduğunuzda görmüş olacaksınız.

5. Yaşam Maliyetlerinin Makul Olması;

Polonya AB üye ülkesi olmasına rağmen hala kendi para birimi olan Zloty'yi kullanmaktadır. Zloty nin bizim para birimimiz TRY 'ye oranla kur değerinin düşük olması Polonya'yı Türk öğrenciler için son derece makul hale getiriyor. İstanbul ve Ankara'dan daha az harcayacağınızı söyleyebiliriz  :)