BLOG

POLONYA'DA EĞİTİM

POLONYA'DA EĞİTİM

26 Haziran 2020

Polonya Eğitim

 

 Polonya  eğitim  sistemi  üç aşamadan oluşmaktadır: lisans, yüksek lisans ve doktora. Yüksek lisans Yüksek Lisans of Arts (MA), Yüksek Lisans.  . Polonya'daki bütün üniversiteler  Avrupa Kredi Transfer Sistemi (AKTS) (ECTS) kullanır

Neden Polonya'da Eğitim?

Polonya'da üniversiteler   İngilizce  dilinde 400'e yakın  lisans ve yüksek lisans programları barındırmaktadırlar. Bu programlar sosyal bilimler , sanat, mühendislik, işletme, dil, doğa bilimleri  dahil olmak üzere akademik  ve geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Türk öğrencilerin en çok tercih ettikleri  disiplinlerden mühendislik  ve işletme alanlarıdır.  Lehçe dilinde ise binlerce program bulmak mümkündür. Ancak bir kez daha Lehçe'nin zor olduğunu hatırlatalım :)

Polonya üniversiteleri kaliteli eğitim ve araştırma noktasında  dünya çapında yer almaktadırlar. Mesela  Jagiellonian Üniversitesi ve Varşova Üniversitesi bir çok ranking'de  dünya üniversiteleri arasında ilk sıralarda  yer almaktadır. Bu renkingler ; QS world university rankings https://www.qs.com/rankings/  vb.

 

Polonya Üniversiteleri

Polonya'da   500'e yakın üniversite ve  yüksek öğretim kurumları bulunmaktadır. Üniversitelerin  üçte biri devlet üniversitelerinden oluşmaktadırl. türk öğrencilerin yanında dünyanın farklı ülkelerinden öğrenci ağırlayan Polonya,  sırasıyla Ukrayna, Beyaz Rusya, Norveç ve ABD , Hindistan, Africa, Tailand, Vietnam dan olmak üzere   140 ülkeden 50.000 'den fazla uluslararası öğrenci almaktadır . Polonya'da en çok tercih edilen bölümler  ekonomi, işletme, tıp ve mühendislik alanındaki bölümlerdir

 

 

Polonya'da eğitim süresi

Lisans eğitimi sosyal bilimlerde 3 yıl, Mühendislik bölümlerinde ise 3,5 veya 4 yıl sürmektedir. Yüksek lisans programları ise 1,5 ila 2 yıl sürmektedir.Yüksek lisans programlarında tez ve tez savunması da söz konusudur.

 

Eğitim Başlangıç Tarihi

Akademik yıl iki dönemden oluşmaktadır. Eğtim ekim ayında başlarken,  ikinci semester şubat sonu başlamaktadır..

 

Polonya'da çalışmak;

Öğrenciler çalışma izninden muaf olup, full time yani haftada 40 saat çalışabilirler. Mezun olduklarında da şuan için süresiz çalışma izni sahibi olmaktadırlar. Bu son derece önemli bir avantaj.

 

Vize

Polonya öğrenci vizesi olan D tipi öğrenci vizesini VFS Global üzerinden alabilmektesiniz. Bu vize için gerekli evraklar ve başvuru ücretleri ile ilgili detaylı bilgi için Polonya kültür polonya üniversiteleri başvuru merkezini ziyaret edebilirsiniz.