Üniversiteler

Lazarski Üniversitesi

1993 yılında kurulan Lazarski Üniversitesi’nin yaklaşık 5000 öğrencisi bulunmaktadır. 300’ten fazla öğretim üyesi kadrosu olan üniversite 29 farklı ülkeden öğrenci kabul etmektedir.Üniversite'de Hukuk,Ekonomi,Yönetim,Finans ve Muhasebe,Uluslararası İlişkiler ve Kamu Yönetimi bölümlerinde eğitim verilmektedir.Lisans eğitimin 3 yıl olduğu üniversite aynı zamanda öğrencilerine çift anadal programıyla iki diploma imkanı da sağlamaktadır.

Dünya ile bütünleşmiş bir eğitim sistemi; iş hayatını küresel boyutta düşünen bir genç nesil Lazarski Üniversitesi’nin hedefleri arasındadır.

“Dziennik Gazeta Prawna” gazetesine göre , Lazarski Hukuk ve Kamu Yönetimi Fakülteleri son 5 yıldır Polonya’daki özel üniversiteler içinde 1 numara olarak , “Rzeczpospolita”‘ya göre ise en iyi 5 Özel Üniversite içerisinde gösterilmiştir.

Lazarski Üniversitesi, tüm programlarını bir AB üniversitesi olma amacıyla yapılandırmıştır. AB üniversitesi olmak için bir çok proje hayata geçirilmiştir.

Lazarski Üniversitesi (9) Bu amaç doğrultusunda üniversite, Amerika ve diğer AB üniversiteleriyle kapsamlı işbirlikleri hayata geçirilmiştir. Uluslararası konferans ve akademik etkinlikler, misafir öğretim görevlileri, öğrenci değişim programları çerçevesinde 50’nin üzerinde akademik kurumla öğrenci ve akademisyen değişimi, yabancı dil eğitim programları bunlardan birkaçıdır.

Lazarski Üniversitesi; Coventry Üniversitesi, Wales Üniversitesi, Washington Georgetown Üniversitesi, Wisconsin Üniversitesi , Kentucky Üniversitesi ve Dünya çapında 75 üniversite ile iş birliği içerisindedir. Bu anlaşmalarla, öğrencilerinin yüksek düzeyde eğitim almaları hedeflenmektedir.


Tüm Programlar

 • Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Birliği Çalışmaları olarak adlandırılan bu program Lazarski Üniversitesi ve İngiltere'deki Coventry Üniversitesi ortak programıdır. Bu programdan mezun olan öğrenciler hem Polonya'dan hem de İngiltere den çift diploma sahibi olmaktadırlar. Program ders içeriğine baktığımızda Avrupa Birliği üzerine bir çok ders verilmektedir. Uluslararası İlişkiler, Politika, Ulu... Detaylı İncele

 • Uluslararası İlişkiler 2.700,00 | 3 Yıl

  Bu bölüm 6 semester , 20 ders ve seminerden oluşmaktadir. Programın  bir de tez çalışması söz konusudur. Bütün dersler ingilizce olarak Avrupa ve Amerikali tecrübeli hocaları tarafından verilmektedir. Bu program öğrenciyi sadece Uluslararsı İlişkiler bölümüne hazırlamaz, aynı zamanda Hukuk, işletme, tarih ve kültür alanında da yetiştirmektedir.
  Bölümden mezun olan öğrencilerie , hukuk, polit... Detaylı İncele

 • The BABE program is ran in conjunction with the Coventry University in Great Britain. Upon graduation from this program, students will receive two degrees - one from Lazarski University, and one from the Coventry University.

  Two Degrees - one from Lazarski University and one from the Coventry University!

  Thanks to an excellent faculty derived from the best Polis... Detaylı İncele

 • Ekonomi 3.000,00 | 3 Yıl

  Economic studies at Lazarski University teach practical skills such as, strategic decision making for enterprise development, interpretation of economic reality and the mechanisms of modern economy and practical use of economic information and its skilful processing.

  Economics is an extremely fascinating discipline, but also quite demanding. Knowledge of the economy is essential to unde... Detaylı İncele

 • Managment ( Logistic) 3.200,00 | 3 Yıl  Every organization needs good managers - whether it be a government institution, a non-profit organization, a private business or a multinational corporation. Through the BA in Management program at Lazarski University, students will gain the skills necessary to operate in complex and difficult work environments. They will learn the basics of organizational, financial, and human resour... Detaylı İncele

 • Ekonomi 3.000,00 | 2 Yıl

  The English-language MA in Economics with specialization in International Business Economics program follows the same structure as the double-degree MSc in International Business Economics program. The only difference is that the English-langusage MA in Economics program does not lead to a double degree from Lazarski University and the University of Wales, therefore tuition for this program is ... Detaylı İncele

 • Uluslararası İlişkiler 3.000,00 | 2 Yıl
  International Relations is an ideal field of study for people who are curious about the world and who wish to exert an influence on the social and political realities of global affairs.
  Through this program, students will gain knowledge that is essential for making decisions in the areas of politics, business, and the media in an international context. Students will learn about ... Detaylı İncele

 • The MSc in International Business Economics is administered in conjunction with the Coventry University in Great Britain. Graduates of the MSc in IBE program have been sought-after in both the Polish and international job market, and possess the skills necessary to succeed in different work environments, and in specialist fields like marketing and financial management.
  The program consists ... Detaylı İncele

 • The MA in International Relations program is administered in conjunction with the Coventry University in Great Britain. Through this program, students will gain knowledge that is essential for making decisions in the areas of politics, business, and the media in an international context. Students will learn about the complexities of contemporary politics, they will improve their language abilit... Detaylı İncele